İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Z-Kitap (Zenginleştirilmiş Kitap) Nedir?

Okullar da kara tahta döneminin kapanmasıyla akıllı tahta kullanımının hızlı bir şekil de artması, Fatih projesi kapsamın da öğrencilere tablet dağıtılması, bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ve benzeri ile normal ders,kaynak kitapların yerini zenginleştirilmiş kitap (z-kitap) almaya başladı.

Z-kitaplar da öğrencilerin dijital ortam da tüm ders içeriklerine ulaşabilmesi için geliştirdi. Şu an Meb (Milli Eğitim Bakanlığı) Talim ve Terbiye Kurulunca onaylanan ders öğretim programları esas alınarak hazırlanan kitaplar da yazılı metinlerine dokunulmadan dijital formata dönüştürülmekte ve okullar da kullanılması teşfik edilmektedir.

[saritext]Z-Kitap[/saritext]ları e-kitap olarak tanımlanan elektronik kitaplardan ayıran özellik bünyesin de çoklu ortam unsurları ile (ses, animasyon, video, resim, fotoğraf, harita, grafik, tablo, simülasyon ve benzeri) bu gibi materyaller ile geliştirilmiş olmasıdır.

zkitap

Z-kitaplar ile öğrenciler dijital ortam da ders içeriklerine ulaşabilecek; istedikleri zaman okul da, ev de, araba da, açık hava da yani farklı mekânlar da dokunmatik zenginleştirilmiş içerikle etkileşme olanağı bulacak. Konu anlatımlarının yanı sıra z-kitaplardaki ünite ve genel değerlendirme soruları da interaktiftir. Ayrıca çeşitli ölçme değerlendirme teknikleri ve kelime dağarcığının gelişmesi adına kelimeler de kullanılmıştır.

Öğrenciye olumlu veya olumsuz geri bildirimler verilmektedir yani öğrenciler her istediklerini yapamazlar. Z-kitap içerikleri, Milli Eğitim Bakanlığı (Meb) [saritext]Talim ve Terbiye Kurulu [/saritext]Başkanlığınca istenen [saritext]e-içerik [/saritext]ve [kirmizitext]z-kitap[/kirmizitext] hazırlama ve inceleme kriterleri (genel, eğitsel, tasarım, teknik, ses, video materyali, animasyon, grafik, fotoğraf, harita, ölçme değerlendirme kriterleri ve benzeri) dikkate alınarak [saritext]Fatih Projesi[/saritext] kapsamın da okullara entegre edilen akıllı tahtalara uyumlu bir şekilde hazırlanmaktadır akıllı tahtadaki tüm özellikler bu sistemde de bulunmaktadır.

5 Yorum

 1. Bugizma Bugizma 18 Şubat 2014

  Z-Kitap (Zenginleştirilmiş Kitap) Nedir?

 2. ERKAN YUKSEL ERKAN YUKSEL 19 Şubat 2014

  Tablet bilgisayarlara,öğrenci hangi sınıfa devam ediyorsa o sınıfın ders kitapları yüklenecek.z-kitap (zenginleştirilmiş kitap) yer alacak.

 3. Yasin ÖZARSLAN Yasin ÖZARSLAN 19 Şubat 2014

  Yenilen Ders kitapları yönetmeliğindeki `z-Kitap`nitelikleri(!): |zenginleştirilmiş(!) kitap örneği

 4. Serkan Karaduman Serkan Karaduman 19 Şubat 2014

  Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı E-kitaptan sonra sözlüğümüze yeni bir terim kattı. Z-kitap (Zenginleştirilmiş E-Kitap)

 5. Serkan Karaduman Serkan Karaduman 5 Nisan 2014

  Z-kitap; TTKB tarafından onaylanmış, okularda kullanılan ders kitaplarının çoklu ortam unsurları ile zenginleştirilmiş halidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir