İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sosyal Medya Canavarı Facebook !

facebookFacebook’un sosyal medyadaki etkilerini tartışmak oldukça yersiz olacaktır. Bahsetmek istediğimiz, Zuckerberg’in tüm sosyal medyayı kontrol altına alma çalışmalarıdır.

Zuckerberg kullanıcıların dikkatini basit bir hazır yazılım kullanarak, sosyal ağ projesi ile zaten çekmiş görünüyordu. Ardından Facebook’un engellenemez yükselişi ile birlikte kurucu Zuckerberg’in, Whatsapp’i alması ve developerların tamamına uygulama geliştirmeleri için teşvik ödemeleri yapması Facebook’un tüm sosyal medyayı ele geçirme fikrinin vuku bulmuş hali gibi görünüyor.

Facebook tarafından satın alınan Whatsapp, daha önceleri de rekorlar kıran bir kullanım oranına sahipken, şu anda daha fazla kitleye hitap etmektedir. Bu da Facebook’un sosyal medya gücünü katlamış görünüyor.

İnsanların her an her dakika içerisinde bulunduğu sosyal yaşamın sanallaşması olarak açıklayabileceğimiz sosyal medya, Facebook ile başlamıştır. Ancak Twitter, Quup, Linked.in, Behavior gibi sosyal medya platformlarının da kullanışının artması, Facebook’a hit kaybettirmese de bir alternatif oluşturmuştur.

Facebook, özellikle Türkiye’de Twitter’ın yasaklanma sürecinden sonra oldukça fazla değer verdiği Türk kullanıcılarına, yeni tema seçeneği, dil seçeneğinin geliştirilmesi gibi jestler yaparak ülkemizdeki sosyal medya etkinliğini arttırmaya çalışmaktadır.

Android ya da iOS ya da Windows 8 Mobile platformu fark etmeksizin yoğun çalışmalara başlayan Facebook yetkilileri, Zuckerberg’in bu arzusuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyor. Mark’ın önümüzdeki dönemlerde, sosyal medya devlerinden birini daha tabir-i caizse “topraklarına” katabileceği söylense de henüz Facebook’tan buna dair bir açıklama yapılmamıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir