İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sosyal Medya

Son yıllarda bilim ve teknoloji insan hayatında, akıl almaz yenilikler ve iletişim imkanları sunmuştur. Bundan yakın zaman önce ancak bilim kurgu filmlerine konu olabilecek bir iletişim imkânlarına, neredeyse şimdi bütün insanlar sahip olabilmektedir. İletişim ve haberleşme de insanların çok ilkel yöntemler kullandıkları dönemleri de çok iyi hatırlamak gerekir.

 

O kısıtlı haberleşme imkânlarına bakıldığı zaman insanlar ellerindeki fırsatların önemini daha iyi anlayacaktır.

 

 

Bilim ve teknolojinin bilgisayarları ve internet kullanımını insanların hayatına sokması ile bütün Dünyayı kapsayan müthiş bir sosyal ağın oluşması sağlanmıştır. Elbette bu sosyal ağın, erişilebilirliği ve hızlı iletişime katkısı medya için çok önemli bir kapıyı açmıştır.

sosyal-medyaSosyal Medyanın oluşumu da bu şekilde, teknolojik yeniliklerin kullanımı ile adeta sınır tanımayan bir ulaşım sağlamıştır. [saritext]Sosyal Medya[/saritext]nın eski düzeni, Aslında yakın geçmiş düzeni de diyebileceğimiz, Gazete, Televizyon ve Radyo kullanımı gibi iletişim modelleri yerini gittikçe kaybetmeye başlamış ve [saritext]İnternet[/saritext] in sağladığı sosyal paylaşım imkânı ile biraz zamanın gerisinde kalmış durumdadır. Bilgisayar ve internet kullanımı sürekli yükselen bir artışla her gün daha çok kitlelere ulaştığı için Medya kanalları tarafından da bu sosyal ağ kullanımı için yaptıkları yatırımlar büyüyerek devam etmektedir. [kirmizitext]Sosyal Medya[/kirmizitext] kullanımı, yanında pek çok yenilikleri de taşımış ve insanlara farklı bakış açıları da sunmuştur. Sosyal medyanın eski kullandığı yöntemler, ulaştığı kitlelerin düşüncesi hakkında bilgiye sahip olamazken, şimdi kullanılan Sosyal Medya ağı sayesinde herkesin farklı yorumları hakkında bilgi sahibi olabilmek mümkünleşmiştir. İnsanlar sosyal medyalar sayesinde kendi fikirlerini rahatça belirtme ve bir Kamuoyu oluşturma imkânı bulabilmişlerdir.

 

Sosyal Medya da sunulan bilginin insanlar tarafından alınması ve onların yapacakları yorumlar ile halkta nasıl bir karşılık bulduğunun anlaşılması çok önemlidir. Yalnız bu konu da [saritext]Sosyal Medya[/saritext] kullanımının ne kadar homojen bir yapı içerisinde olduğunu bilmek de oldukça önemlidir. Eğer Sosyal Medya kullanımını sosyal ağlar yardımı ile sağlayan insanlar belli bir gruptan oluşuyorsa o zaman bu ağların geri dönüşümü sağladığı bilgilerin önemi de çok fazla olmayacaktır. Örnek vermemiz gerekirse, bireysel olarak yapılan anketler ile sosyal ağlar üzerinden yapılan anketler örtüşmeyecek ve sağlıklı bir bilgi alımı da mümkün olamayabilecektir.

 

Günümüz de Sosyal Medya ile ilgili en çok dikkat çeken unsur, bu medya sektöründe yer alan kuruluşların kime ve hangi fikre bağlı olduğudur. Medyacılık ilkesinin tarafsız haber yapma gerekliliğinin yerine getirilip getirilmediği insanlar tarafından büyük bir güvene sahip olmadığı için insanların sosyal medyaya bakış açılarında da farklılıklar doğmasına neden olmaktadır. Aynı haberi farklı Sosyal Medya kuruluşlarının farklı şekillerde sunması, Sosyal Medyanın en büyük handikaplarından birisidir. Şu konu çok iyi bilinmelidir ki Sosyal Medya Halk üzerinde çok etkisi olan büyük bir güçtür. Özellikle bizim Ülkemiz açısından değerlendirildiğinde, kullanım amacı da son derece önemli sonuçlara yol açabilmektedir.

 

Tarafsız ve güven duyulabilecek bir [kirmizitext]Sosyal Medya[/kirmizitext] sistemi her zaman bizlere fayda ve istikrar sağlayabileceği gibi taraf olarak objektifliği bir kenara bırakılarak yapılan Sosyal Medyacılık anlayışı da her zaman, hem Ülkeye hem de Halka zarar verecektir. Gelişmiş toplumlarda vazgeçilmez bir unsur olan [mavitext]Sosyal Medya[/mavitext] Kuruluşlarının tarafsız ve doğruluk ilkeleri ile çalışma yapmaları Demokrasinin de çok önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Şeffaflık ve tarafsızlık ilkeleri ile çalışan Sosyal Medyalar kendi toplumuna her zaman artı değer kazandırmıştır.

Bir yorum

  1. Tribun Dergi Tribun Dergi 22 Şubat 2014

    Fenerbahçe’de bomba transfer!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir