İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Raid Nedir ?

Redundant Array of Inexpensive Disks veya Redundant Array of Independent Disks kısaca RAID ,  diskler aralarında veri kopyalama veya paylaşımı için çok sayıda sabit diski faydalanarak yapılmış olan veri depolama tasarısıdır .

Tek diske yönelik ,  RAID’in faydası ,  veri bütünlüğünü ,  yanlış toleransını ,  iş emisyon yeteneğini ve toplamında disk kapasitesini artırmasıdır .  Özgün uygulamalarda ,  anahtar avantajı disk kapasiteyi artırmakla birlikte disk performansını da yükseltmesi ve bilgileri eş vakitli olarak yedeklemeyi sağlamasıdır .

RAID ,  bir bir mantıksal birime çoklu diskleri birleştirir .  Böylelikle işletim sistemi pekçok çeşitli sabit disk rastlamak mahaline yalnızca bir adet görür .  RAID sunucu tabanlı bilgisayarlarda tipik olarak kullanılır ve çoğunlukla aynen boyutu ayarlanmış disk sürücüyle bitirir .  RAID şartnamesi bazı prototipleri  ” RAID düzeyleri ”  veya disk bileşimlerini önermekteydi .  Her birinin teorik avantajları ve dezavantajları vardı .  Seneler arasında ,  RAID kavramının çeşitli yürütmeleri meydana çıktı .  Çoğu özgün hallerinden farklılaştı ama numaralandırılmış isimler kaldı .

RAID’in pekçok tanımı seneler arasında tartışılmıştır .  Basit RAID kavramlarını kullanan rastgele bir sistem güvenlik ,  kapasite veya performans için fizyolojik disk uzayını birleştiriyorsa bunun için RAID Sistem denir .  Özetle Raid ,  veri kaybını engellemek veya daha çabuk okuma & yazma  için kullanılmaktadır .  Bunun için benzer özelliklerde 2 veya daha çok hard diskin olması gerekiyor .  En çok kullanılan Raid türleri Raid 0  ,  Raid bir  ,  Raid 10 ‘dur .

Raid 0  ( Performans ) ;

2 veya daha çok harddisk olarak çalışır .  Diyelim ki X ve Y adlı bir TB harddiskiniz var .  Toplamında ebat başka bir deyişle 2 TB olarak görür .   2 harddiskin hızını birleştirerek fazla yüksek performans sağlamaktadır .  Rastgele bir harddisk bozulduğu süre tüm bilgiler kaybolur .

Raid bir  ( Yedekleme ) ;

2 diski bir bir harddisk olarak tanımlar .  Diyelim ki X ve Y adlı bir TB harddiskiniz var .  Raid bir yaptınız  süre işletim sisteminde bir TB olarak gözükür .  Diyelim ki  ” Internet site ”  diye klasörünüz var .  İşletim sisteminde gözüken harddiskin arasında meydana geldiği süre hem bir X diskinize hem bir de Y diskinize yazar  ( Silerseniz 2 harddiskten de siler .  )  .  X veya Y diskiniz bozulduğu süre bilgiler öbür harddiskte durmaktadır .

Raid 10  ( Yedekleme & Performans ) ;

En az 4 harddiskten oluşmaktadır .   Diyelim ki A  ,  B  ,  C  ,  D adlı bir TB harddiskleriniz var .  Raid 10 yaptığınız süre 4 harddiski birleştirip işletim sisteminde 2 diskin boyutunu vermektedir . En fazla 2 harddisk bozulduğu süre dahi işletim sistemi çalışmaya sürdürür .

raid-servers

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir