İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nokia X Ailesi

Mobil dünyasının uzun zamandır beklediği Android telefon haberi Nokia tarafından sonunda duyurulmuştur. Nokia X ailesi olarak görebileceğimiz Nokia X, Nokia X+ ve Nokia XL beklenilen Android telefon açığını Nokia için kapatmak üzere üretilmiştir. Özellikle Samsung gibi markaların Android telefonlarla büyük bir yükselişte olması Nokia’nın hareketlenmesine neden olmuştur.

Bu serinin en büyük özelliği olarak Android işletim sistemine sahip olmasının yanı sıra Microsoft hizmetlerine sahip olduğunu görebilmemizdir. Diğer android telefonlarda görmüş olduğumuz Google Drive, Maps ve Gmail gibi uygulamaları göremediğimiz ve Google Play özelliği bulunmayan seride Nokia’nın kendi Android mağazası üzerinden binlerce uygulamayı indirebilmeniz mümkün olmaktadır.

Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılmış olan Nokia’nın ilk android telefon serisi, Nokia X Software Platform adına sahip olan bir hibrit işletim sistemi kullanmaktadır. Ayrıca Nokia X cihazının 1 GHz hızına sahip çift çekirdekli Qualcomm işlemciyle çalıştığını ve 512 MB RAM ile 4 GB depolama alanına sahip olduğunu görebilmek mümkün olmaktadır. Elbette Micro SD kartları ile bu alanın genişletilebilmesi de mümkün olmaktadır. Ayrıca bu telefonun çift SİM kartı destekliyor olması da bir başka özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Nokia X’in 4 inç büyüklüğüne sahip ve 800×480 piksel çözünürlükte IPS LCD ekranı olduğunu, 3 megapiksel kameraya sahip olduğunu ve 1500 mAh pile sahip olduğunu görebilmek mümkün olmaktadır.

nokia_xl

Nokia X+ modeline baktığımızda ise teknik olarak X ile aynı özelliklere sahip olsa da 768 MB RAM’i ve 4 GB depolama alanına ek olarak 4 GB’lık Mikro SD hafıza kartı desteği sunması ile bir önceki telefondan ayrıldığını görebilmemiz mümkün olmaktadır.

Nokia XL ise önceki iki telefondan belirgin olarak 5 inç büyüklüğündeki ekranı ile ayrılmaktadır. Her ne kadar ebat olarak farklılık gösterse de görüntü kalitesi açısından serinin diğer telefonları ile aynı özelliklere sahip olduğunu görebilmemiz mümkün olmaktadır. Diğer modellerden farklı olarak 5 megapiksel çözünürlüğe sahip olan, otomatik odaklama özellikli  ve LED flaşlı ana kamerası ve 2 megapiksellik bir ön kamerası olduğunu görebilmemiz mümkün olmaktadır. Ayrıca pil kapasitesinin de 2000 mAh olduğunu görebilmemiz mümkün olmaktadır.

Tam bir Android telefonu olarak klasik Android ara yüzünü göremeyeceğiniz telefon serisinde Windows Phone görünümlü bir ara yüze sahip olmak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra Nokia Here Haritalar, MixRadio gibi özel uygulamalara sahip olabildiğiniz görülmektedir. Serinin tüm modellerinde yüklü olarak gelen uygulamalar arasında Skype da bulunmaktadır. Farklı renk seçenekleri ile kullanıcısının eline geçecek olan telefonların satış fiyatı olarak yurt dışında 125, 135 ve 150 dolar ile ücretlendirileceği görülmektedir.

2 Yorum

  1. Cihad Cihad 25 Şubat 2014

    Demek Nokia’da android telefon çıkarıyor

  2. ShiftDelete.Net ShiftDelete.Net 25 Şubat 2014

    Nokia X Tanıtımında Microsoft Vurgusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir