İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Navigasyon cihazları

Navigasyon, bulunulan noktadan istenilen bir varış noktasına olan en kısa yol güzergahını tespit eden ve buraya ulaşmak için sesli ve görsel yönlendirmeler yapan bir sistemdir.

Bu sistemde bir bölgenin tüm yollarının detaylı bilgisi vardır. Otobanlar, otoban çıkışları, caddeler, kavşaklar, sokaklar ve çıkmaz sokaklar, tek yönlü veya iki yönlü trafik akışları, hepsi bu sistem içinde tanımlıdır.

Navigasyon sistemi sadece iki nokta arasındaki en uygun yolu değil, alternatif yol seçeneklerini de sunar. Sistemde ayrıca, resmi daireler, hastahaneler, benzin istasyonları, lokantalar gibi bir çok mekan da tanıtılmıştır.

[saritext]Peki bu sistem çalışıyor?[/saritext]

GPS olarak kısaca isimlendirilen bir sistem var: Global Positioning System yani Küresel Yer Belirleme Sistemi. GPS sistemi uydularla haberleşen bir sistemdir ve bir noktanın dünya üzerindeki yerini tesbit etmeye yarar.

GPS uyduları uzaydan sinyal gönderir. Bu işi yapan 24 GPS uydusu vardır ve Amerikan Hava Kuvvetleri’ne aittir. GPS sisteminin ilk kuruluşu askeri amaçlar için yapılmıştır. İlk uydu 1978 yılında fırlatılmıştır. Ağın tamamlanması 1994 yılında olmuştur. Uydular yeryüzünden yaklaşık 20 bin km yüksekte bir yörüngededir. Yörüngenin bu kadar yukarıda olmasının nedeni, herhangi bir GPS alıcısının en az 4 uyduyu görmesi gerektiği içindir. Bu uydular dünyanın çevresini 12 saatte turlarlar ve güneş enerjisi ile çalışırlar.

[saritext]GPS[/saritext] sistemi 1980’lere gelindiğinde sivil kullanıma da açılmıştır.

Bu uyduların hepsi aynı anda dünya yüzeyine sinyal gönderirler. Navigasyon cihazları bu sinyalleri almaya yarar, kendisi

navigasyon-cihazlari-bugizmadışarıya herhangi bir sinyal göndermez. Alınan bu sinyaller [saritext]navigasyon cihazı[/saritext]nın ekranında bir harita üzerinde konumlandırılır. Bu şekilde haritaya kuş bakışı bakılarak, bulunulan nokta detaylı olarak belirlenir.

Doğal olarak navigasyon cihazlarını üreten birçok firma ve bu cihazlarda kullanılacak yazılımı üreten bir çok yazılım şirketi var. Durum böyle olunca gerek cihazların teknik özelliklerinden, gerekse geliştirilen yazılımlar ve harita bilgilerinden kaynaklanan farklılıklar da ortaya çıkıyor. Bir takım navigasyon cihazları diğerlerine karşı daha üstün olabiliyor.

Bu arada bu cihazları en çok kullanacak olanlar da yol sorma konusunda hep kabus yaşayan erkekler olacak galiba. Çünkü gidilecek nokta belirlendikten sonra bu cihaz yönlendirmeye başlayacaktır. Yönlendirmeler ekranda belirecek olan, şu kadar metre sonra sağa, şu caddeye döneceksiniz ya da şu kadar kilometre dosdoğru gideceksiniz gibi uyarılarla görsel yapılabildiği gibi, navigasyon cihazının özelliklerine göre sesli uyarılar da olabilir.

Araç hareket halindeyken uydudan alınan sinyallerle yol güzergahınız gerçek zamanlı olarak güncelleneceğinden, belirlenen güzergahtan çıkılması halinde bu durum da görsel ve sesli olarak uyarılabilir.

5 Yorum

 1. TerbiyesizHerif TerbiyesizHerif 18 Şubat 2014

  Garmin’den Trafik bilgisi veren Navigasyon Cihazları…

 2. Pendik Platform Pendik Platform 21 Şubat 2014

  PCLabs Garmin’den yeni nesil navigasyon cihazı; HUD: Navigasyon cihazları ile tanınan Garmin firması benzerler…

 3. Alper KIZILGİL Alper KIZILGİL 22 Şubat 2014

  Navigasyon cihazları ile tanınan Garmin firması benzerlerinden oldukça farklı olan HUD modelini piyasaya sürüyor.

 4. PC Labs PC Labs 25 Şubat 2014

  Navigasyon cihazı satışları düşüyor: ‘Sora sora Bağdat bulunur’ deyimini ortadan kaldıran navigasyon cihazları…

 5. Hasan Uğur Dağ Hasan Uğur Dağ 5 Nisan 2014

  Navigasyon cihazları bile şaşırdı : Güneşli Haber Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir