İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gözlük Takmanın En Zevkli Hali ile Tanışın

Gün geçmiyor ki yeni bir ürün ile teknolojinin ne kadar ileri gidebildiğini görebilmemiz mümkün olmasın. Google‘ın sunmuş olduğu en yeni hizmetlerden biri olup tanıtımı yapılan “google glass” da hayatımızı daha keyifli ve rahat hale getirebilmek için geliştirilmiş olan bir teknolojik ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Sahip olduğunuz bir üçüncü göz gibi etrafa farklı bir açıdan bakabilmenize olanak sağlayan bu gözlüklerin piyasaya çıkacağı günü insanlar iple çekmektedirler.

 

Akıllı telefonlarınızla yaptığınız işlemlerden memnun olduğunuzu düşünüyorsanız henüz bu gözlüklerin yapabileceklerinden haberiniz yok demektir. Siz ellerinizi kullanmadan istediklerinizi gerçekleştiren ve istediğiniz her şeyi gözünüzün önüne getirmenizi sağlayan google glass sayesinde yapabileceklerinizin sınırı yok gibidir.

Esnek bir yapıya sahip olan ürünün beş farklı renk ile kullanıcısı ile buluşabileceği belirtilmektedir. Gözlüğünüz gibi olan ancak sadece çerçevesi bulunup camları olmayan bir gözlük gibi kullanabileceğiniz ürünü, kullandığınız gözlüğünüze konumlandırabilmeniz de mümkün olmaktadır.

google-gozluk-glass

 

 

 

 

 

 

 

Teknik özelliklerine baktığımız zaman gözümüze ilk çarpan özellikleri arasında [saritext]720p HD kalitesi ile video kaydı [/saritext]yapabildiğini görebilmemiz mümkün olmaktadır. Ayrıca [mavitext]GPS[/mavitext] ile konum belirleyebilme özelliği de bulunan [saritext]google glass[/saritext], size yön tarifi de yapabilmektedir. Diğer bağlantı özellikleri olan [mavitext]wifi ve bluetooth 4.0[/mavitext] özellikleri sayesinde İphone ya da akıllı mobil telefonlarınızla gözlük arasında bağlantı kurabilmeniz de mümkün olmaktadır.

[saritext]16 GB[/saritext]’lık hafızaya sahip olan google glassın 4.0.4 Android işletim sistemine sahip olduğunu görmekteyiz. Bunun yanı sıra [saritext]1 GB RAM'[/saritext]e sahip olan ve [kirmizitext]5 megapiksel kamera[/kirmizitext]ya sahip olan ürünün [saritext]1.2 GHz çift çekirdekli ARM Cortex-A9[/saritext] işlemci ya da [kirmizitext]OMAP 4430 işlemci [/kirmizitext]ile satışa sunulması beklenilmektedir.

Bu ürünün hem hayatımızı kolaylaştıracağı konusunda hem de zorlaştırabileceği konusunda bazı düşünceler bulunmaktadır. Hayatımızı kolaylaştıracak olan yönlerine baktığımız zaman cihazın pek çok işlemi hiç elimizi kaldırmadan yapabilmemize ve bilmek istediğimiz pek çok bilgiyi hemen gözümüzün önüne getirebilmemize olanak sağlayan özellikleri elbette pek çok fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra her an etrafımızda bu gözlüğü takan kişilerden şüphe edebilmemiz ve paranoyak hale gelebilmemiz de söz konusu olabilmektedir.

Telefonların dinlenmesi gibi hususlarda bile oldukça hassas davranan ve insanların özgürlüklerine müdahale edildiğine inanan tarafımız bu cihazla gün boyu videoya çekilebilme olasılığının psikolojik olarak bizi rahatsız hissettireceğine inanmaktadır. Arkadaşlarınızla geçirdiğiniz özel anlarda bile fotoğraf çektirmekten hoşlanmayan kişiler için elbette bu durum daha korkutucu olabilmektedir. Bunun da ötesinde kiişi ne kadar fotoğraf çekinmekten hoşlansa da izni alınmadan habersiz çekilen fotoğraf ve videoların olması ihtimali insanların kısıtlanmasına neden olabilecektir.

googleglass

Konu ile ilgili olarak bu endişelere sahip olan ABD Kongresinin de google glassı tehlikeli bulduklarına dair açıklamalar bulunmaktadır. Özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği düşünülen teknoloji ürününün yöneticilerinden Steve Lee’nin ise bu konu ile ilgili olarak gereken önlemlerin alınacağı ve insanların izni alınmadan çekim yapılmasına olanak tanınmamasını sağlayacak tedbirler alacaklarını belirtmektedir. Ayrıca hacker erişiminin de engellenmesi konusunda çalışmalar yapıldığı belirtilmektedir.

Tüm bu açıklamalara rağmen nasıl bir güvenlik önlemi alınacağı da merak konusu olmaya devam etmektedir. Elbette teknolojinin iyi yönde kullanılması olumlu sonuçlar doğurmaktadır, ancak bu cihazların kötüye kullanımını durduracak önlemin ne olacağı da henüz netlik kazanmış durumda değildir. Üstelik kısıtlı yollarla da olsa geçen yıl sipariş veren geliştiricilere özel bir sürümün dağıtıldığı ve yapılan yarışma sonucu 8000 kişinin de gözlüğü almaya hak kazandığı görülmektedir.

glass-googlegozluk

Öyle veya böyle insanların kullanmaya başladığı bu ürünün hayatımızda daha çok olumlu yönde mi yoksa daha çok olumsuz yönde mi etki edeceği henüz kestirilemese de buluşun iyi yönde kullanılması sonucunda pek çok kişinin hayatını kolaylaştıracağı kesindir. Akıllı telefon teknolojisi ile birlikte hayatımızın ne kadar kolaylaştığını ve yapmayı istediğimiz pek çok şeyi rahatlıkla yapabildiğimiz göz önünde bulundurulduğunda hayatımıza ne gibi yenilikler girebileceğini hayal etmemek elde değil.

Projeye genel olarak baktığımızda Hollywood filmlerinde görmeye alışık olduğumuz tarzda bir stile sahip olduğunu görebilmemiz ve kendimizi aksiyon ve casus filmleri içerisinde yer alıyormuş gibi hissedebilmemiz de mümkün olacaktır. Bu ürün kendinden sonra gelebilecek olan ürünler ile ilgili olarak daha çok meraklanmamızı ve daha çok beklenti içerisinde olmamızı sağlamaktadır. Elbette ürünü alma fırsatımız olduğu zaman daha da beklentilerimizin ne kadar artacağı da belli olacaktır.

5 Yorum

 1. Ece Tuna Ece Tuna 19 Şubat 2014

  Nerd gözlük takmanın asıl amacı! :)

 2. Irem Koker Irem Koker 19 Şubat 2014

  Gözlük takmanın eğlenceli yanı. Siz bilirmisiniz buharlı gözlerle etrafa bakmayı ?

 3. Funda Muslu Funda Muslu 20 Şubat 2014

  uzunca bir aradan sonra gözlük takmanın heyecanı.. ))

 4. INFINITEXO INFINITEXO 26 Şubat 2014

  Türban altı ‘BONE’ ile türban üstü ‘GÖZLÜK’ takmanın İslam’ın hangi döneminden beri var olduğunu bir türlü anlayamadık…

 5. zell zell 7 Mart 2014

  gözlük takmanın en iyi yanı ağlayınca belli olmaması kjdshfjds

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir