İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google Glass Hırsızlığa Karşı Kendisini Koruyacak

Google, yeni alınan patent ile Google Glass ürününün hırsızlığa karşı korunmasını sağlamayı hedefliyor. Patenti alınan teknoloji sayesinde Google Glass, sahibinin hareketlerini ve yüz özelliklerini kaydedip analiz etme yeteneğine sahip olacak.

 

Herhangi bir teknolojik ürün gibi Google Glass’ın da çalınmasını engellemek neredeyse imkansız. Ancak onu kullanan kişinin gerçek sahibi olup olmadığını belirlemek ve eğer gerçek sahibi değilse Google Glass’ı deaktif etmek artık mümkün olacak. Bu özellik sayesinde Google Glass’ı çalan kişi onu asla kullanamayacak.

 

Google Glass kullanıcısının (sahibinin) hareket profilini kaydetmek için çok sayıda farklı sensör kullanıyor. Bu sensörler arasında kamera vizörü, ivmeölçer (accelerometer), jiroskop (gyroscope, yön teyit etmek için), şok sensörü (shock sensor), mıknatıs ölçer (magnetometer), pusula, sonar, GPS ve kafa hareketlerinin şablonlarını kaydetmek için oryantasyon (yön) sensörleri bulunuyor.

 

Google hırsızlığa karşı güvenlik için sadece hareket şablonlarını sunmakla kalmıyor. Aynı zamanda sahibinin yüz yapısını da analiz edip sonradan karşılaştırmak üzere kaydediyor. Bunun yaparken yüz yapısının şekli en önemli özellik olarak öne çıkıyor. Burun kemiği yüksekliği, burun ve gözler arası mesafe gibi ekstra veriler de bu analiz işlemi için kullanılıyor.

 

Google’ın kabul edilen patent yazısında nefes alma hızı ve kalp atış hızı gibi biyolojik verilerin de bu hesaplamalar için kullanılabileceği belirtilmiş. Bunlara ek olarak parmak izi, iris, göz bebeği ve retina gibi özelliklerin de kullanılabileceği patent yazısına eklenmiş durumda.

google-glass

Google Glass çalındığını anladığında sadece cihazı deaktive etmek veya bloklamak ile kalmıyor. İstendiği takdirde alarm çalabiliyor, ışık sinyali verebiliyor ve hatta güvenlik güçlerini harekete geçirebiliyor. Bunu yaparken Google Glass, kendi GPS lokasyonunu karşı tarafa ileterek güvenlik güçlerinin yerini bulmasını kolaylaştırıyor.

 
Patente yazılan en ilginç ve ileride kullanılma ihtimali olabileceği için eklenmiş özellik ise Google Glass’ın kendi kendini imha etmesi. Patent yazısında Google Glass’ın kendini imha edecek bir modu olabileceği ve kullanıcı tarafından bu modun etkinleştirilebileceği belirtilmiş.

 
Teknolojinin geldiği nokta eski Görevimiz Tehlike filmlerini aratmayacak boyutlara ulaşmış durumda. Siz siz olun yanlışlıkla bile olsa masada duran bir Google Glass görürseniz, yüzünüze takmadan önce iki kere düşünün.

Bir yorum

  1. Başag Başag 5 Nisan 2014

    çerçevesiz gözlüğümün sol sapı koptu ama garip bi şekilde dengede duruyo fakir google glass’ı gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir