İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CyanogenMod Nasıl Yüklenir?

CyanogenMod, kısaca android’in benzeri bir işletim sisteminin adıdır. Android’den daha hızlı ve hafif olması ve kendinden rootlu olması nedeniyle tavsiye edilmektedir. CyanogenMod’un yüklenmesine gelince bazı işlemler yapılması gerekmektedir.
– Garantisi devam eden telefonlarda tavsiye edilmez. Çünkü cihazı garantiden çıkarır.
– Telefon rehberi, mesajlar ve diğer veriler yedeklenmelidir.
– Cihaza uygun bir recovery mod bulunmalıdır.
– Telefona kurmak istenen CyanogenMod sürümünü edinmelidir.
– Boş bir hafıza kartı olmalıdır.

Bu dosya hafıza kartına atıldıktan sonra, CyanogenMod ROM’u indirmek gerekiyor. Gerekli olan dosyaları indirdikten sonra bu dosyalar zip arşivinden çıkarılmadan direkt hafıza kartına kopyalanır. Kopyalama bittikten sonra CyanogenMod yüklenecek telefona takılır ve kuruluma başlanır.
-Telefon kapatılır ve cihaz Recovery Mod’a alınır. (Ses açma-Home-Güç tuşları veya Ses açma-Ses kapatma-Güç tuşlarıyla)
-Recovery modunda dokunmatik ekran çalışmaz. Ses açma ve kapama tuşlarını aşağı-yukarı hareket ettirmek için, Home tuşu da seçim yapmak için kullanılarak wipe data/factory reset seçeneğine gelinir ve açılan ekrandaki Yes – Wipe all user data seçeneği kullanılarak telefon sıfırlanır.

-Ana menüye dönülerek install zip seçeneğine girilir, Choose zip from /storage/sdcard1seçeneği seçilir.

-Öncelikle ClockworkMode Recovery yüklenmesi gerekecek. İlgili dosyanın üstüne gelinip seçtikten sonra onaylanır ve cihaz bu şeklide rootlanmış olur. Bu işlem bitince ana menüye dönülür, cihaz kapatılır ve Recovery Mod’da yeniden başlatılır. Az önce girilmiş olunan ara yüzün değiştiği fark edilecektir.
-Artık ise sıra CyanogenMod yüklemesine geldi. Bir önceki adımda anlatılan adımlar tekrar izlenir bu sefer de cm-11-2015011 olarak devam eden ROM dosyası seçilir ve ardından Yes – Install yapılarak kurulum başlatılır.

– Birkaç dakika beklendikten sonra, kurulumun tamamlandığını bildiren yazı görülünce telefon yeniden başlatılır ve cihaz kurulumu gerçekleştirilir.

-Bütün bu sayılan adımlar eğer doğru şekilde gerçekleştirildiyse, kurulum sorunsuz olarak tamamlanmış demektir.

CyanogenMod Nasıl Yüklenir sorusu bu şekilde yanıtlandıktan sonra bu işlem sonrasında cihazın eski haline göre performansının nasıl değiştiği fark edilecektir. Ayrıca, CyanogenMod yüklendikten sonra telefonda artık Google uygulamaları yüklenmeyecektir. Play Store, Haritalar ve Gmail tarzı uygulamaları içeren Google Apps paketi cihaza ayrıca indirilmelidir.

 

9 Yorum

 1. akıllı ev sistemleri akıllı ev sistemleri 25 Ocak 2016

  teşekkür ederim gerçekten sade ve yalın bir anlatımınız var bloğunuzu yakından takip ettiğimi belirtmek isterim bu yüzdende bu tarz yazıların devamını bekliyorum :)

 2. Merdo Merdo 2 Haziran 2017

  uzun zamandır aradığım anlatımı bu sitede buldum teşekkür ederim hocam :)

 3. Buzzy Series Buzzy Series 17 Haziran 2017

  Galaxy S3 Mini telefonum var ve eğer root atmaz isem gerçekten çok kötü kasıyor. Sayenizde Cyanogen Mod kurdum telefonuma ve anlatım harika.

 4. Dakikweb Dakikweb 8 Temmuz 2017

  CyanogenMod ilk defa burada öğrendim fazla kullanılmıyor heralde

 5. Mehmet Mehmet 8 Ekim 2017

  Daha zor olaağını düşünüyordum cidden teşekkür ederim

 6. oğuzhan baygül oğuzhan baygül 17 Ekim 2017

  Eski Galaxy Tab 2.0 tabletime cynogen mod attım canavar gibi oldu eskiden şarjı hızlı biter sürekli donardı şuan çok iyi.

 7. İnternetten Kazanç İnternetten Kazanç 27 Eylül 2018

  Teşekkür ederim sayenizde yükledim

 8. dragoumis35 dragoumis35 29 Eylül 2018

  teşekkür ederim gerçekten çok işime yaradı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir