İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Blogculuk ve Blogger

Bloglar artık ülkemizde de internet ortamında yayılmaya ve önemli yerlerden birini tutmaya başlamış web siteleridir.

 

Son yıllarda sitelerde blog bölümlerin açılması ya da tamamen blog konseptinde açılan siteler birçok kategoride yayın yapmaya başlamış ve hızlı bir şekilde gelişme göstermiştir.

 

Ancak, birçok internet kullanıcısı, blogların cazip reklam gelirlerinden istifade etmek amacıyla bu durumu spam yayıncılık haline getirip, emeğiyle yazan blog yazarlarının içeriklerinden faydalanarak ziyaretçi kazanmaya çalışmışlardır. İnternet ortamının tamamen özgür ve serbest bir piyasa olarak değerlendirilmesi de, emek hırsızı blogcuları bu şekilde davranmaya teşvik etmiştir.

 

wordpress-mi-blogger-miBlogların temel işlevi bir günce olmasıdır. Kimisi, kendisiyle ilgili bilgileri, düşüncelerini ve araştırmalarını günlük olarak paylaşırken,  kimileri de başka zihinlerden çıkma orijinal içerikleri, kendi yazar profilleri ve blogları altında hiç çekinmeden paylaşabiliyor, kimi de bunu yaparak üstüne para da kazanabiliyor.

Bu konuyu fazla uzatmadan, arama motorlarının spam siteler için aldığı bir takım önlemleri hatırlatalım ki, blogculuk yapmak isteyenlerin hevesini kaçırmayalım. Son yıllarda, özgün içeriğin önemi büyük ölçüde artmış ve kopya içerikler arama motorlarında hiç itibar görememeye, hatta indexleri silinerek çöp haline gelmeye başlamışlardır.

Blog siteleri, büyük oranda ücretsiz blog servis sağlayıcılarından yararlanılarak yapılmaktadır. Bu servislerden en ünlüsü hepinizinblogcu bildiği gibi Blogger’dır. Google’a ait olan bu ücretsiz blog servisi, gelişmiş özellikleriyle emsallerinden büyük farkla ayrılmaktadır.

Blogger sistemine özel geliştirilen binlerce tema ve eklenti ile her gün çok sayıda yeni blogger tabanlı blog sitesi yayın hayatına başlamaktadır.

Bir yorum

  1. sosyalkafa sosyalkafa 21 Şubat 2014

    Duygu Yazıcıoğlu () ile ‘nın sosyalkafa’da blogu () ve blogculuk üzerine sohbeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir