İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Android Wi-Fi Ağı Oluşturma

Android işletim sistemli cihazınız ile wi-fi alanı oluşturmak istiyorsunuz ama nasıl kuracağınızı bilmiyor musunuz? Beraber wi-fi alanı oluşturarak modem gibi kullanalım.

[ayirac]

Bugün teknolojinin geldiği nokta dolayısı ile internet artık her yerde her köşede. Eskiden şehir merkezinden uzak noktalarda bırakın interneti telefon görüşmesi bile yapamazken, şimdi en uzak noktalarda wi-fi üzerinden internet bağlantısını yüksek hızlarda gerçekleştirebiliyoruz. Artık internet hayatımızda su kadar yer kaplar hala geldi. Ama bazı anlarda bir bilgisayara, bir televizyona ya da başka bir mobil cihaza internet sağlamamız gerekiyor. Bu durumda Android işletim sistemi bize büyük bir kolaylık sunuyor. Bu yapacağımız işlem sonucunda telefon, bilgisayar, televizyon ya da tablet fark etmeksizin wi-fi ağınıza bağlanıp interneti kullanabilir. Android işletim sistemli cihazınız bir modem görevi görecektir. Unutmamanıza gereken bir nokta vardır ki; internet bağlantınızın açık olduğundan emin olun.

Andoid işletim sisteminin birden fazla çeşitli sürümleri olduğu için bazı değişiklikler gösterebilir. Bu yüzden iki ayrı seçenekte inceleyeceğiz. İki kere yapmanıza gerek yoktur ayarları sizin telefonunuzda ya da tabletinizde hangi seçenecek varsa onu uygulayınız.

Android ile wi-fi ağı oluşturma

[ayirac]

Birinci Yol

Öncelikle “Mobil” internet bağlantınızın aktif olduğundan emin olmalısınız. Bundan sonra “Ayarlar > Diğer Ayarlar > Bağ. ve taşınabilir Wi-Fi Alanı” yolunu izleyiniz. Açılan menüde “Taşınabilir Wi-Fi Alanı”  seçeneğini aktif ediniz.

İkinci Yol

Yine “Mobil” internet bağlantımızın aktif olduğundan emin olduktan sonra Ayarlara Giriyoruz. Daha sonra “Kablosuz ve Ağlar” yazan yerin aşağısındaki “Diğer” menüsüne girin. Açılan bu menüde “Wi-fi Alanı” ya da “Hotspot” yazacaktır. Oraya girip “Taşınabilir Kablosuz Ortam Oluştur” ya da yakın manalı bir cümle çıkacaktır. Buna bastığınızda telefon bildirim çubuğunda yeni bir simge çıkacaktır. Bu simge çıktıysa wi-fi alanınız oluşturulmuş demektir.

[ayirac]

[kirmizitext]Önemli![/kirmizitext]

Wi-fi ile bağlandığınız bir ağı başka bir cihazla paylaşamazsınız. Wi-Fi alanını aktif ettiğinizde sizin Wi-Fi bağlantınız kesilir ve sadece mobil internet paylaşılır ve kullanılır.

[ayirac]

Şifremi nasıl öğrenirim? Nasıl değiştiririm?

İlk kez açtıysanız otomatik bir şifre belirlenmiştir. Şifrenizi öğrenmek için “Taşınabilir Wi-Fi Alanı” yazan yere basıp açılan ekranda nasıl bağlanacağınızı ve şifreninizi yazan bir rehber bulacaksınız. Şifrenizi değiştirmek için Wi-Fi paylaşımını aktif ettiğiniz menüde “Yapılandır” butonuna basın. Oradan alanınızın adını ve şifresini kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

[ayirac]

[kirmizitext]Uyarı![/kirmizitext]

Telefon ya da tabletiniz bu Wi-Fi Alanını oluşturduğunuzda kolayca ısınabilir ve şarj harcar. Çok uzun süreli kullanımlarda sıcaklıktan dolayı cihazınızda problemler oluşabilir. Bu yüzden gerekli olduğunda açıp gerekli olmadığı zamanlarda kapatmanız faydalı olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir