İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akıllara Zarar İcatlar 2

“Normal bir ansan bunu düşünemez” dedirten icatlar, tarihin renkli sayfalarında yerini almıştır. Mucidin buluşunu hangi ruh haliyle icat etmiş olduğunu tahmin etmekte bazen çok zorlansak da bazı icatların birilerine zarar verirken birilerinin oldukça işine yaradığından kuşku duymuyoruz.

[saritext]Bu çılgın icatlara kısaca göz atalım:[/saritext]

[kirmizitext]Kusma Pisuvarı:[/kirmizitext] Alkol alanların eğilerek kusma sorununu çözmeyi kendisine görev bilen Samuil, 1998’de pisuvarların tuvalet haricinde sarhoş olanların da aktif olarak kullandığını gösteren bir icada imza atmıştır. Boy hizasında duvara yerleştirilen pisuvarın iki yanına elle tutma aparatı yerleştirerek son derece düşünceli bir çalışma yapmıştır. Patentini de alıp alkol alan hiç kimsenin fikrini çalmasına izin vermemiştir.

[saritext]Pilot Güvenliği Kıyafeti:[/saritext] 1918’de Augusto, pilotların uçağın düşüşü sırasında zarar görmemeleri için bir kıyafet tasarlayarak havacılık sektöründe bir yeniliğe imza atmıştır. Her ne kadar basınç konusu es geçilmişse de sadece yüz kısmını açıkta bırakacak şekilde tasarlanan kıyafet sayesinde bedenin korunma ihtimali var gibi görünüyor.

akillara-zarar-icatlar-2-bugizmacom[kirmizitext]Uçma Aparatı:[/kirmizitext] Havacılık sektöründe kilometre taşı olma ihtimali olan “uçma aparatı”nı Ellis 1917 yılında geliştirmiştir. Tek kişilik helikopter gibi yaratıcı zekâ ürünü olan alet omuzlara takılan ve motoru olan bir buluştur.

[saritext]Kişisel Kızak:[/saritext] Çocukluk yıllarımızdaki kış günlerinin yokuşla birleşimiyle bizlere harika anlar yaşatan kızak keyfi, 1987 yılında Reinhard tarafından geliştirilen bu alet ile tadından yenmez olabilirmiş. Kızak şeklindeki tulumu giyerek yokuşta hız keyfini tatmak isteyenlerin durmak için freni olmasa da özellikle çocukların gönlünü fethedebileceği kesin.

[kirmizitext]Basketbol Defans çalışması:[/kirmizitext] 1998 yılında John, kendi kendine basketbol çalışması yapmak isteyenler için bir parçası kıyafetin içerisine yerleştirilen alet tasarladı. Bu alet sayesinde zıpladığınız zaman kollarınıza baskı yapılarak aşağı doğru çekiliyorsunuz.

[saritext]Olta Tutucu:[/saritext] Balık tutmayı seviyorsunuz fakat bunu yaparken ellerini kullanmak istemiyorsunuz. İşte aynı anda hem balık tutma hem de ellerinizi farklı amaçlar için kullanma imkânını sunan “Olta tutucu” 1961 yılında Bob tarafından icat edildi.

[kirmizitext]Serbest Uçuran Eğlence Aleti: [/kirmizitext]Küçüklüğünde büyükleri tarafından havalara atılmayı seven biriyseniz nostalji yapmak için 1984 yılında mucit Francis sizler için bir buluş yaptı. “Havaya uçurma aleti” sizleri kuşlar kadar özgür bırakıyor, havaya fırlatıyor ama nereye düşeceğiniz konusunu sizlere bırakıyor.

[saritext]Helikopter:[/saritext] Pilotunun üzerinde ayakta durarak etrafı rahatça görebildiği ve elleriyle yön verdiği helikopter 1958’de Lewis tarafından icat edildi.

[kirmizitext]Losyon Sürücü:[/kirmizitext] İşte, bahsettiğimiz icatlar içerisinde en akıllıcası diyebileceğimiz “losyon sürücü”nün sahibi James, buluşunu 1995 yılında yaparak yalnızlığın getirdiği sıkıntılardan bir tanesine çözüm getiriyor.  Bir ucu el şeklinde olan aparatın diğer ucuna losyon veya krem yerleştiriyorsunuz. Ve artık bir başkasına ihtiyaç duymadan kendi sırtınıza kendiniz kreminizi sürebilirsiniz.

Görüldüğü üzere tarihte yapılıp patenti alınmış icatlar, bizim gözden kaçırdığımız küçük problemlere çözüm getirmeyi amaçlamaktadır. Neden günümüzde bunlara rastlamadığımız sorusunun cevabı ise icadın kendisinde gizli!

4 Yorum

 1. Burhan Öz Burhan Öz 17 Şubat 2014

  Karam veya çikolatalı bir şey yemeden önce mavi olips yerseniz olayın ne kadar akıllara zarar olduğunu görürsünüz.

 2. Adanalılar Adanalılar 18 Şubat 2014

  küçükken simit oynardık.birgün bi dayak yedim oyunda..akıllara zarar.nefesim kesildi yeminle /:

 3. maya maya 19 Şubat 2014

  Küçükken ciddi ciddi savunduğum, perilerin olduğuna dair akıllara zarar tezim: peri diye bir şey yoksa peri kavramını nerden biliyoruz?

 4. AYLA #4K AYLA #4K 7 Mart 2014

  abı asker ve cool kıvanc tatlıtug karızması nedır ya akıllara zarar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir