İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akıllara Zarar İcatlar 1

İçinde bulunduğu döneme göre değerlendirildiğinde teknoloji harikası sayılabilecek icatlar, günümüzden bakılınca tarihin en tuhaf icatları olarak görülebilmektedir.

Bunların bir kısmı mucidi tarafından dünyayı değiştirme hevesiyle patenti alınmış icatlar olup diğer kısmı “bunlar niçin icat edildi ki?” sorusunu sorduracak kadar ilginçtir.

 

[kirmizitext]Şimdi patenti alınmış tarihin en ilginç icatlarını ve ne işe yaradıklarını inceleyelim:[/kirmizitext]

[saritext]Havalı Yatak:[/saritext] 1989 yılında mucidi Bill tarafından tamamen hemcinsleri düşünülerek tasarlanan yatak, erkeklerin yatak toplama derdine son veriyor. İçi helyum gazıyla dolu olan havalı yatak üzerinde ağırlık olmadığı zaman tavana yapışarak yatağın dağınıklığı sorununu çözüyor. Ancak düzgün yatarak uyurken yataktan düşmemeye dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca yatağı geri çekmek için az olsa kas gücünüze ihtiyaç duyuluyor.

[saritext]Güneşten Koruyan Tepsi:[/saritext] Andrew ve Harry adlı mucitler 1992 yılında sizi rahatsız eden güneş ışığının etkisini azaltmak ve içeceğinizi zahmet etmeden taşımanıza yardımcı olmak amacıyla “başımın üzerinde yeri var” dedirten tepsi icat ediyorlar. Hakikaten de tepsiyi kafanızın üzerinde taşıyorsunuz hem de güneşte yanma derdinden kurtularak!

[saritext]Tek Kişilik Helikopter:[/saritext] 1977 yılında günümüzdeki kadar trafik sorunu yaşanmasa da ulaşım problemi olduğu aşikâr! Harry bu soruna çözüm bulmak adına “tek kişilik helikopter” icat ediyor. Pedalları çevirerek döndürülebilen pervaneler yakıt derdi olmadan ulaşımı sağlayabilirdi fakat insan gücü ile uçabilecek kadar dönmeyen pervaneler mucide küçük bir sorun çıkarmış gibi görünüyor.

[saritext]Av Tuzağı:[/saritext] Tabiri caizse şeytanın aklına gelmeyecek fikir olduğunu düşündüren icadın sahibi John, 1897 yılında avlanmada çığır açan bir tasarım gerçekleştirmiştir. Kuşların öküzden korkmama durumunu fırsat bilerek iki avcı tarafından kullanılabilecek öküz kostümlü avcı kıyafeti icat etmiştir. Arkadaki avcının öndekini vurması an meselesi olan kostüm kuşlar için şaka gibi tuzak niteliğine sahip.

[saritext]Taşıması Kolay Silah:[/saritext] 1953 yılında avcı toplum geleneğinin en yaratıcı fikir ödülünü almayı hak kazanabilecekken gözden kaçmış olduğunu düşündüğümüz icat Albert’in avcı-toplayıcı toplumlara gönül borcu olmalı. Çünkü avlanırken elleri kullanmaya gerek bırakmayan silah kaska yerleştirilmiş bir şekilde tasarlanmıştır.

[saritext]Taşınabilir Güneşlendirici:[/saritext] 1954 yılında Nicholas, öyle zannediyoruz ki güneşlendiği esnada aklına gelen fikri hemen değerlendirerek patentini almıştır. Fikir ilginç ötesi. Taşınabilir(bir araç vasıtasıyla) olan güneşlendirici, kendinizi tellerin altına sabitlediğiniz ve ayaklarınızla çevirdiğiniz pedallar ile istediğiniz tarafa dönebildiğiniz bir mekanizmadır. Tel modelli güneş yanıklarını dert etmeyenler için ilgi çekici olan icat 1954 yılının en ilginç icadıdır.

akillara-zarar-icatlar-bugizmacom

[saritext]Böcek Egzersiz Aleti: [/saritext] İlginç icadı Tom, hayvan severliğe yeni bir boyut kazandıran alet geliştirmiştir. Sadece 1988 yılının değil tüm zamanların en hayvan dostu mucit, böceklerin yaşamına hareket katmak amacıyla “Böcek egzersiz aleti” icat ederek ilginç bir çalışmaya imza atmıştır.

[saritext]Boyun Çalıştırma Aleti:[/saritext] Eee tabiki insanları unutmamak gerek. Hatta az önce bahsettiğimiz böcekler için geliştirilen egzersiz aletinin ilham kaynağı olma ihtimaline sahip “Boyun çalıştırma aleti” 1936 yılında John tarafından icat edildi.  Masa başı işlerde çalışanlar düşünülerek üretilme ihtimali olan alet, kafaya geçirilen kask’a bağlanan ip ve ipin ucundaki ağırlıktan oluşuyor. Geniş bir alanda yapmak şartıyla boynunuzu çevirerek ağırlığı kendi çevrenizde döndürmeniz gerekiyor.

[saritext]Rahatlatıcı Kask:[/saritext] 1958 yılında Philip ve Eric tarafından geliştirilen bu aletin ne amaçla geliştirildiği çözülememiştir. Zira mazoşist olmayan hiç kimse kafasına geçirilen kaskın mengene ile sıkıştırılmasıyla rahatlamak istemez.

[saritext]Sabitlenen Peruk:[/saritext] Kafadan bahsetmişken mucit Anthony’nin 1997 yılında icat ettiği bu sabitlenen peruğu anlatmamak olmaz. Erkeklerin kellik problemine pek de akıllıca bir çözüm getirmeyen icat, kafaya vidalar yardımıyla sabitlenmek suretiyle rüzgârda uçma tehlikesini ortadan kaldırırken vidaların beyne vereceği zarar es geçilmiş olacak.

7 Yorum

 1. İcatlar İcatlar 16 Şubat 2014

  Ne biçim icat bunlar vayy be :) millet neler yapıyor..

 2. muguet muguet 16 Şubat 2014

  güzel paylaşım oldukça orjinal

 3. Çubuk Kraker ♥ Çubuk Kraker ♥ 16 Şubat 2014

  elin oğlu icat geliştiriyor, biz sadece takip ediyoruz yuh olsun bizim gençliğimize

 4. Mine Koca Mine Koca 17 Şubat 2014

  Akıllara zarar pasta yaptım :D

 5. Ezgi Kurumlu Ezgi Kurumlu 18 Şubat 2014

  akıllara zarar bir telefon görüşmesi daha.. herkes izlesin lütfen..

 6. #MKATC Lin #MKATC Lin 18 Şubat 2014

  Bir yumurta yapmışım akıllara zarar az daha yeseydim ölebilirdim

 7. 27SUZANIII 27SUZANIII 5 Nisan 2014

  Akıllara zarar bir faul! Cody Zeller şaştı kaldı VİDEO :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir