İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Seo için farklı 10 teknik

Hemen hemen bütün internet kullanıcılarının içeriğini taktiğini ve  tekniğini bilmesede SEO nun amacını ve kelime anlamını kaba olarak bildikleri bir gerçektir.

seo teknikleri

SEO :  kelime anlamı olarak “arama optimazyonu” olarak tanımlanmaktadır. Kişisel veya kurumsal web sitelerini hedef kelimelerde arama motorlarında en üst sıralarda  bulunması için yapılan çalışmalardır. Ancak Seo çalışmalarında her zaman fikir ve görüş ayrılıkları olmuştur. Seo konusunda yapılan çalışmalar kimileri tarafından yanlış kimileri tarafından doğru olarak lanse edilen bir çok yöntemler vardır. Her web site sahibin seo taktiği farklı olabiliyor buda değişik sonuçlar ortaya çıkarıyor. Bu yazımda sizler için Seo konusunda yapılması gereken yöntemleri 10 madde halinde hazırladım.

1-)  Hedef Anahtar Kelimeleri Tanıtmak

Web sitenizi belirlediğiniz hedef anahtar  kelimeri sitenizin içeriğine  az 1 adet olmak suretiyle anahtar kelimeler  ve etiketler ekleyerek içeriğinize entegre etmelisiniz. Ancak bu anahtar kelime ve etiketleri  max 5 ve 6 tan fazla yazmayın. Aksi takdirde spam ağına takılabilirsiniz.

2-)  Markalaşma Çabaları

Özellikle Google markalaşma içinde olan  web sitelerini çok önemsiyor. Markalaşma  global olarak  anlaşılmasın görsel olarak sitenizin bir marka haline dönüşmesi anlamında belirtiyorum. Web sitenizin  tasarımı  logosu renkleri sloganı içeriğiniz le alakalı ve özgün olmalıdır. Arama motorları sitenin marka değerini bu görsellerle ölçmektedir. Eğer iyi bir tasarımcı değilseniz bu işi profesyonel kişilere bırakmalısınız.

3-) İçerik üretmeye odaklanın 

Ürün güncellemeleri, sektör haberleri , reaksiyonlar, ya da diğer kişisel bilgiler yayınlamak  ve  blog oluşturmak Seo için çok önemlidir. İlk olarak sitenizde düzenli içerik yayınlamak sitenizde farklı anahtar kelime sayılarını artırır. Değerli ve faydalı içeriklerle sitenizi geliştirebilir ziyaretçileriniz ile ilişki kurabilir  ve paylaşım sunabilirsiniz. Buda sizin için harika bir yoldur. İçeriğiniz ne kadar iyi ve akıcı olursa siteden çıkma oranınıda o kadar  etkiler ve bu sizin için artı bir yoldur.

4-) Sosya Ağ 

Kendinizi ve sitenizi sosyal ağlarda çok iyi tanıtmalısınız ve populerlik sağlamalısınız. Ancak sos ağlarda sürekli kendi reklamlarınızı ve sitelerinizi yayınlamayın bu diğer sosyal medya kullanıcılarına ve takipçilerinize itici gelebilir ve değer kaybına uğrarsınız onun için farklı kaynaklardan da faydalı olabilecek paylaşımlar sunmalısınız ki bu sizin için artı bir değer olsun.

5-) Sosyal  medyada popüler kullanıcılar ile iletişime geçme

Popüler sosyal medya ağlarında vakit geçirirken  en popüler kişi ve kişilerle bir şekilde iletişim halinde olmalısınız buda sizin popülerliğinizi arttıracaktır. Bu sayede daha fazla kişiyi kendinizi tanıtabilir ve markalaşma yolunda daha üst seviyelere çıkabilirsiniz buda sizin siteleriniz için en önemliside Seo trafiği için artı bir yoldur.

6-)  Google Analytics

Googlenin webmasterlere sunmuş olduğu Google Analyticse ücretsiz kayıt olunabilyor. Web sitenizi email adreslerinizi Analytics’e bağlamanız sizin faydanıza olacaktır. Bu sayede dönüşüm oranlarınızı eksiksiz bir şekilde takip edebilirsiniz buda seo açsından artı bir yöntemdir.

  7-) Setup Google Analytics Hedefleri

Google analytics hedefleri ziyaretçilerin siteniz ile ön görülen şekilde çekici olup olmadığını belirlemek için izin verdiği mümkün olduğunca etkili bir parçadır. Google Analyticsin yerleşik özelliklerinin nasıl kullanılabileceği hakkında tam bilgi için aşağdıaki linklerden birine tıklayın.

8-) Bağlantı link  Kampanyalar Yatırımı

Seçtiğiniz anahtar kelimeler için web sitenizi optimize ederken önemli olan bu seo rekabetini daha yukarlara taşımak ve her zaman üstte kalmaktır bunun için seo çalışmalarnı tek yoldan değil alternatif yöntemlerle yapmak en doğrusu.

Bunun için anahtar kelimelerinize içeriklerinize ve kalitenizi sarmayacak sitelerle link ve bağlantı alış verişi içierisinde bulunabilirsiniz. Ancak  karşılıklı link alımı yapmanızı tavsiye etmiyorum google nin bu şekilde gözüne batarsınız. 

Ya çapraz alımlar yapacaksınız ki buda kalitenizi sarsar ve zarar verir. En iyisi size en uygun sitelerden ücret karşılığı link bağlantısı almanız. Ancak bunu  sitenizde ve çevrenizde paylaşmamanız gerekir çünkü buda google politikalarına aykırı bir durumdur gizli yapmanız gerekecektir.

 9-)  Misafir yazar 

Sitenizde kalitesine güvendiğiniz ve içeriğinize uygun yazılar yazabilecek yazarlar davet edin bu sayede içerik bakımından zenginlik kazanacaksınız hemde sitenize popülerliği yüksek bir yazar davet ettiğiniz için o yazarın takipçileride sitenize giriş  yapacak ve yazarın yazısını takip edecektir. Burada profosyenel yazarlardan bahsetmiyorum  internet  ve sosyal medya üzerinde çeşitli yazılar yazan popüler kişilerden bahsediyorum.

Aynı şekilde sizde size ve içeriklerinize uygun bir siteye konuk yazar olabilir özgün bir yazı yazabilirsiniz bu sayede o sitenin ziyaretçileri sizin yazını okuma fırsatı bulacakalrdır  yazınızda kendi site bilgilerinizide paylaştığınız zaman merak edip sizin sitenizede uğrayacaklardır. Bu güzel bir yöntemdir seo için.

10) Basın bültenlerini kullanma

Son olarak web site girişimcileri için etkili bir bağlantı kurma tekniğide basın bültenlerini kullanmaktır.

Çeşitli haber organlarına farklı yazaılar sunarak sitenize hit ve trafik kazandırabilirsiniz bu yöntem biraz maddiyat isteyen bir yöntemdir ancak seo ve hit için en etkili yöntemdir. Bunun için popüler sosyal medya sayfalarını haber sitelerini kullanabilirsiniz  çoğalabilir bir çok örneği  mevcuttur.

Seo için farklı 10 maddeyi sizler için hazırlayıp sundum bunlar kendi görüşümdür sizlerde fikirlerinizi yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

İbrahim Demirbağ

27 Yorum

 1. hackxien hackxien 13 Ocak 2014

  Bir tek şu sosyal ağ kısmını nasıl yapacağımı bilemedim,yani evet sayfalar açtım,konuları ekliyorum ama ziyaretçi olmadıktan sonra bir işe yaramaz ki.Herkes de benim site ile ilgili fazla bir bilgisi olmadığı için pek ziyaretçimin olacağını zannetmiyorum.

  • ibrahim ibrahim Yazar | 13 Ocak 2014

   Hocam amaç sadece sayfa açmak değildir sayfalar arasında popüler olabilmek ve ziyaretçi sayılarını çoğaltmak için maaddi destek te lazım reklamlar için yada değişik bir proje olması lazım örneğin baaddin karikatürünü duymuşunuzdur o sayfayı adamlar sıfır bütçe ile yaptılar şimdi milyonlar takip ediyor ve reklamlardan parayı götürüyorlar :)

 2. Süha Mete Süha Mete 15 Ocak 2014

  Sosyal medya ve misafir yazarlık bu aralar üzerine düştüğüm bir konu. Özellikle sosyal medyayı cidden iyi kullanmak bir hüner gibi adeta. Tabi iyi kullanmak için de kaliteli malzemeye(site, ürün, vs) sahip olmamız gerekir.

 3. Serhat Atik Serhat Atik 27 Ocak 2014

  Sosyal medya için sitem üzerinden twitter, vine, facebook fenomenleri ile röportaj yapmayı düşünüyorum. Bunun geri dönüşünün çok iyi olacağı görüşündeyim.

 4. Ayhan Gazi Ayhan Gazi 2 Şubat 2014

  Bir de benden tavsiye, sürekli tema değiştirmeyin.

 5. evenmag evenmag 12 Şubat 2014

  Web Siteniz İçin SEO ipuçları via

 6. Tamer Duymaz Tamer Duymaz 12 Şubat 2014

  Dellaloğlu Narmanlı Han için yeni bir öneri sundu: “Tanpınar’ın adını alan bir kültürel çalışmalar enstitüsü olsun.”

 7. Selin Gözde Selin Gözde 13 Şubat 2014

  Dellaloğlu Narmanlı Han için yeni bir öneri sundu: “Tanpınar’ın adını alan bir kültürel çalışmalar enstitüsü olsun.”

 8. Ali KENANOGLU Ali KENANOGLU 13 Şubat 2014

  Hala haberi olmayanlar için Linkedin SEO grubumuzu hatırlatmakta yarar var.

 9. Urge Click Urge Click 13 Şubat 2014

  E-Commerce SEO Shopping Spree (Presentation)E-Ticaret Dünyası için SEO (Sunum)

 10. En Yararlı Siteler En Yararlı Siteler 13 Şubat 2014

  UrgeClick Backlink, SEO | Yahoo, Arama Motorunu İyileşŸtirmek İçin Yelp İle AnlaşŸtı

 11. Web Tasarım - SEO Web Tasarım - SEO 13 Şubat 2014

  webmasterlar için önemli eğitimlerden SEO

 12. Ali Zeynel Gökpınar Ali Zeynel Gökpınar 13 Şubat 2014

  Ayşe Kulin: Ben Türklere düşen hata payı için, utanç ve üzüntü duyuyorum

 13. AGOS / ԱԿՕՍ AGOS / ԱԿՕՍ 14 Şubat 2014

  Bu haftaki Agos’un başyazısında tüm Türkiyelilere bir çağrı var: Gelin konuşalım

 14. Murat Özbaşaran Murat Özbaşaran 15 Şubat 2014

  UrgeClick Backlink, SEO | Markalar İçin Vine ve Instagram’da BaşŸarılı Video İçerik ǜretmenin Yolları

 15. sosyalmedya.co sosyalmedya.co 15 Şubat 2014

  backlink paketleri için profesyonel destek arıyorsanız

 16. Fatih Gökhan Diler Fatih Gökhan Diler 15 Şubat 2014

  Paylaşım için teşekkürler..

 17. redbazaar redbazaar 15 Şubat 2014

  ‘Che’ aileler için zararlıymış

 18. PlatinMarket PlatinMarket 15 Şubat 2014

  E-Ticaret İçin Gelişmiş SEO Önerileri –

 19. PlatinMarket PlatinMarket 15 Şubat 2014

  E-ticaret ‘te Başarılı SEO için İpuçları –

 20. Muhammet DOĞAN Muhammet DOĞAN 15 Şubat 2014

  , için Nasıl İşlevsel Hale Getirilir?: Arama sonuç sayfası nasıl işler hale gelir…

 21. Murat Özbaşaran Murat Özbaşaran 15 Şubat 2014

  Google ‘ da üst sıralarda yer almak için SEO PAKETLERİMİZ :

 22. Fatih Gökhan Diler Fatih Gökhan Diler 15 Şubat 2014

  Agos’un manşeti ‘1915’e dair sahici bir diyalog’: , başyazı ‘1915 için çağrı: Gelin konuşalım’:

 23. SEO İnteraktif SEO İnteraktif 17 Şubat 2014

  E-Ticaret Siteleri için SEO Stratejileri

 24. Salih Seckin Sevinc Salih Seckin Sevinc 17 Şubat 2014

  SEO’dan anladığım: Çok eşli Google bütün sayfalarınızla ilişkiye girmek istiyor. Siz de onları birer gelin gibi Google için hazırlıyorsunuz

 25. Ali Bulut Ali Bulut 17 Şubat 2014

  Seo meo ne iş?

 26. Dijital Ajanslar Dijital Ajanslar 5 Nisan 2014

  Farklı cihazlara uyum sağlayabilen responsive web tasarımlar, SEO açısından da oldukça faydalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir