Z-Kitap (Zenginleştirilmiş Kitap) Nedir?

Okullar da kara tahta döneminin kapanmasıyla akıllı tahta kullanımının hızlı bir şekil de artması, Fatih projesi kapsamın da öğrencilere tablet dağıtılması, bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ve benzeri ile normal ders,kaynak kitapların yerini zenginleştirilmiş kitap (z-kitap) almaya başladı.

Z-kitaplar da öğrencilerin dijital ortam da tüm ders içeriklerine ulaşabilmesi için geliştirdi. Şu an Meb (Milli Eğitim Bakanlığı) Talim ve Terbiye Kurulunca onaylanan ders öğretim programları esas alınarak hazırlanan kitaplar da yazılı metinlerine dokunulmadan dijital formata dönüştürülmekte ve okullar da kullanılması teşfik edilmektedir.

Z-Kitapları e-kitap olarak tanımlanan elektronik kitaplardan ayıran özellik bünyesin de çoklu ortam unsurları ile (ses, animasyon, video, resim, fotoğraf, harita, grafik, tablo, simülasyon ve benzeri) bu gibi materyaller ile geliştirilmiş olmasıdır.

zkitap

Z-kitaplar ile öğrenciler dijital ortam da ders içeriklerine ulaşabilecek; istedikleri zaman okul da, ev de, araba da, açık hava da yani farklı mekânlar da dokunmatik zenginleştirilmiş içerikle etkileşme olanağı bulacak. Konu anlatımlarının yanı sıra z-kitaplardaki ünite ve genel değerlendirme soruları da interaktiftir. Ayrıca çeşitli ölçme değerlendirme teknikleri ve kelime dağarcığının gelişmesi adına kelimeler de kullanılmıştır.

Öğrenciye olumlu veya olumsuz geri bildirimler verilmektedir yani öğrenciler her istediklerini yapamazlar. Z-kitap içerikleri, Milli Eğitim Bakanlığı (Meb) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca istenen e-içerik ve z-kitap hazırlama ve inceleme kriterleri (genel, eğitsel, tasarım, teknik, ses, video materyali, animasyon, grafik, fotoğraf, harita, ölçme değerlendirme kriterleri ve benzeri) dikkate alınarak Fatih Projesi kapsamın da okullara entegre edilen akıllı tahtalara uyumlu bir şekilde hazırlanmaktadır akıllı tahtadaki tüm özellikler bu sistemde de bulunmaktadır.

Kategori: Teknoloji, Yaşam

Hakkında

Sitede paylaştığım konuları özgün ve sade bir anlatımla siz okuyuculara sunmaya gayret gösteriyorum. Olumlu/olumsuz düşüncelerinizi iletişim sayfasından belirtebilirsiniz mutlaka dönüş yapılacaktır.

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Bugizma dedi ki:

  Z-Kitap (Zenginleştirilmiş Kitap) Nedir?

 2. ERKAN YUKSEL dedi ki:

  Tablet bilgisayarlara,öğrenci hangi sınıfa devam ediyorsa o sınıfın ders kitapları yüklenecek.z-kitap (zenginleştirilmiş kitap) yer alacak.

 3. Yasin ÖZARSLAN dedi ki:

  Yenilen Ders kitapları yönetmeliğindeki `z-Kitap`nitelikleri(!): |zenginleştirilmiş(!) kitap örneği

 4. Serkan Karaduman dedi ki:

  Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı E-kitaptan sonra sözlüğümüze yeni bir terim kattı. Z-kitap (Zenginleştirilmiş E-Kitap)

 5. Serkan Karaduman dedi ki:

  Z-kitap; TTKB tarafından onaylanmış, okularda kullanılan ders kitaplarının çoklu ortam unsurları ile zenginleştirilmiş halidir.