Site Dışı SEO Nedir? Site Dışı SEO Teknikleri Hakkında Bilgiler

Off Page SEO kavramının Türkçe karşılığı “ Site Dışı SEO ” çalışmalarıdır. Webmasterlar, site içi link ağı ve SEO odaklı içerik yayınlarından sonra, site dışı SEO çalışmalarına da büyük ağırlık vermektedirler. Zaman içerisinde site dışı SEO kapsamında gerçekleştirdiğiniz bu çalışmalar sitenizin tanınmasına ve sitenizin değer kazanmasını sağlayacaktır. Site dışı SEO tekniklerinin başlıcalarını sizlere anlatmaya çalışacağım.

Profil backlinkler: Profil linkler, üyeliğinizin bulunduğu web 2.0 standartlarındaki sitelerdeki kişisel alanınıza yaptığınız linklemelerdir. Yüksek PR değerlerindeki platformlar üzerinden alınan profil linkler, ana siteniz için oldukça faydalıdır.

 

Dizin çalışmaları: Web sitesi dizin sitelerine kendi sitenizin submit edilmesi yani önerilmesi işlemleridir. Bazı büyük dizinler Google tarafından referans alınmakta ve site indekslerine büyük ölçüde etki etmektedir.(örneğin: Dmoz)

 

Tanıtım yazıları: Alanında kendilerini kanıtlamış sitelere gönderdiğiniz makale içeriğindeki anahtar kelimelerinize link verilmesi ve bu sitelerde referans olarak paylaşılmasıdır. Bu en etkili SEO yöntemlerindendir. Alakalı ve değerli sitelerden alınan tanıtım yazıları sitenize faydası oldukça fazladır.

 

Paravan blog çalışmaları: En popüler site dışı SEO çalışmalarından birisidir. Ücretli ve ücretsiz blog servislerinden ana sitenizle ilgili bloglar oluşturulur ve bu bloglara girilen özgün yazılar içerisindeki anahtar kelimeler ana siteye linklenir. Yüksek PR servislerden açılan (Blogger, Tumblr vb.) paravan bloglar arası link ağı da yapılarak, tamamen organik bir referans çalışması yapılmış olup ana site beslenir.

 

Sosyal imlemeler: Amatör webmasterların bile ilk öğrendiği off page SEO yöntemlerindendir. Google, son güncellemeleriyle sosyal imleme sitelerinin önemini ciddi olarak vurgulamıştır. Web içeriklerinizi, makaleleriniz ve albümlerinizi sosyal imleme sitelerinde paylaşarak, hem hit olarak geri dönüşüm hem de organik  backlink kazanmış olursunuz. Sosyal imlemenin sitemize her yönden faydası vardır. Bunlardan en önemlisi sitenize koyduğunuz sosyal paylaşım butonları ile içerikleriniz o sosyal ağlarda yer alacaktır aynı zaman da yazılarınızın index hızı artacaktır.

site-disi-seo-teknikleri-offpageseo-bugizmacom

Hakkında

Sitede paylaştığım konuları özgün ve sade bir anlatımla siz okuyuculara sunmaya gayret gösteriyorum. Olumlu/olumsuz düşüncelerinizi iletişim sayfasından belirtebilirsiniz mutlaka dönüş yapılacaktır.

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Seocu dedi ki:

  Paylaşım güzel, teşekkürler..

 2. Kardelen Çeltikoğlu dedi ki:

  Her zaman site dışı seo ya odaklanıyoruz. Bence dış seo dan daha önemlisi iç seo dur.

 3. Kardelen Çeltikoğlu dedi ki:

  Seo artık bir meslek işi oldu gitti

 4. MuhammedEmin Çelik dedi ki:

  teşekkürler

 5. synergy istanbul dedi ki:

  Yurt dışı gezi planı oluşturmak için ideal bir site. bkz,

 6. Bugizma dedi ki:

  Site Dışı SEO Nedir? Site Dışı SEO Teknikleri Hakkında Bilgiler :

 7. Politeknik dedi ki:

  Apple’dan ‘sıra dışı’ hareket… İşte satın alınan o site

 8. Uzmanki dedi ki:

  yazınız güzel olmuş baya bilgi verici