Elektrikli Wolkswagen e-Golf’ler Yollara Çıkacak!

Avrupa’nın en çok satan otomobil markalarından Wolkswagen elektrikli e-Golf’ü üretti. Tamamen elektrik ile çalışan e-Golf ‘ün yollara çıkacağı haberi, 2013 yılının Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarında verilmişti. 7. Nesil normal Golf ile aynı tasarıma sahip e-Golf, 115 beygir gücü ve 85 kw’lık elektrikli motoruyla dikkatleri üzerine çekmeye hazır.

 

4,2 saniyede 60 km/s hıza ulaşabilen elektrikli otomobil, 10,4 saniyedede 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

 

 

2015-vw-e-golf-1Merak edenler için hemen söyleyelim. E- Golf tam şarjlı piliyle sürücünün kullanımına bağlı olarak 130 km ile 190 km arasında yol yapabiliyor. Otomobilin 100 km de harcadığı elektriğin maliyeti ise ortalama 3.28 euro yani yaklaşık 10 TL. Dizel bir aracın ortalama yakıt tüketimini 7 litre olarak düşünürsek ve motorinin litre fiyatını da ortalama 5 TL olarak planlarsak dizel bir araç 100 kilometre de 35 TL yakıt tüketmiş oluyor. Elektrikli e-golf’ün yaklaşık 3,5 katı.

 

Elektrikli araçlar için açılan yeni şarf istasyonları Az olmakla birlikte böyle bir araca sahip olunduğunda gerekli hesaplamalar doğru yapılırsa oldukça avantajlı. Sürüç keyfi ve araç konforu olarakta benzinli ve dizel araçlardan farklı olmayan e-golfleri yakında yollarda çok sık görmeye başlayabiliriz.

Kategori: Teknoloji, Yaşam

Hakkında

Sitede paylaştığım konuları özgün ve sade bir anlatımla siz okuyuculara sunmaya gayret gösteriyorum. Olumlu/olumsuz düşüncelerinizi iletişim sayfasından belirtebilirsiniz mutlaka dönüş yapılacaktır.

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hab3r.Com dedi ki:

    100 elektrikli wolkswagen e-golf satışa sunuldu