Dün Uydu, Bugün Metro ve Ural Zırhlı Araç

Türkiye’nin uzaydaki beşinci uydusu olan TÜRKSAT 4A dün gece Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Uydudan ilk sinyal de bu sabah Türkiye saatiyle 8:30′da Avustralya’nın Gnangara yer istasyonundan alınmıştı.

Bugün ise hem Türk mühendisleri tarafından yapılan tam donanımlı ‘UralZırhlı Aracı ilk kez görücüye çıktı hem de İstanbul Metrosu’nun en önemli bölümlerinden biri olan ve Marmaray ile diğer metro hatlarının entegrasyonunu sağlayan Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete sunuldu.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü

Dünyada ileri teknolojik köprülerde uygulanan “eğik askılı cable- stayed” sistemiyle inşa edilen köprü, 460 metresi deniz üzerinde olmak üzere 936 metre uzunluğunda. Denizden yüksekliği 13 metre olan 12.6 metre genişliğindeki köprünün Unkapanı tarafında açılır kapanır bir bölüm de yer alıyor.  Köprü üzerindeki Haliç istasyonu, 8 vagonlu işleyişe uygun olarak yapıldı. Günde bir milyon yolcu taşıyacak olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü sayesinde Hacıosman’dan metroya binen yolcular, kesintisiz Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacak.
halic_metro_gecis_koprusu
Yolcular, Marmaray bağlantısıyla Kadıköy Ayrılıkçeşme’ye, buradan da metroya aktarma yaparak Kartal’a ulaşabilecekler.
Yenikapı-Aksaray bölümlerinin de hizmete girmesiyle Yenikapı‘dan Kadıköy-Kartal yönüne kesintsiz ulaşım imkânı sağlanacak.
Aksaray- Yenikapı Metro bağlantısı bitirildiğinde Yenikapı’dan, Otogar’a yolculuk 14.5 dakikaya, Atatürk Havalimanı’na 36 dakikaya, Olimpiyat Stadı’na ise 39 dakikaya düşecek.

 

Ural Zırhlı Aracı

Zırhlı personel taşıyıcısı URAL, çok yönlü modüler platformu ve yenilikçi özellikleriyle en zorlayıcı görevlerde dahi üstünlüğünü sergiliyor. Tamamı zırh sacından üretilmiş personel kabini ile farklı tehditlere karşı sağladığı üst seviye personel korumasına ilave olarak; geniş iç hacmi ve koltuk ara mesafeleri, ergonomik tam boy koltukları, süspansiyonu ve sınıfındaki en büyük lastik ebadı sayesinde personel konforunu da en üst seviyede tutuyor. Aracın yüksek mukavemetli çelik şasisi üzerindeki üstün nitelikli yürür aksamı maksimum arazi performansı sağlarken, kauçuk bağlantı elemanları üzerindeki zırhlı gövdesi de çeşitli yol şartlarındaki titreşimin en aza indirilmesine yardımcı oluyor. Tasarım aşamasında optimize edilerek modülerleştirilmiş.

 

Türk mühendisleri tarafından yapılan tam donanımlı ‘Ural’ zırhlı aracı bugün ilk kez Diyarbakır’ da görücüye çıktı.

1507881_410511979094109_96098014_n

dun-turksat4a-uydusu-bugun-ural-zirhli-araci-marmaray-halic-gecis-koprusu

Kategori: Blog Hattı, Yaşam

Hakkında

Sitede paylaştığım konuları özgün ve sade bir anlatımla siz okuyuculara sunmaya gayret gösteriyorum. Olumlu/olumsuz düşüncelerinizi iletişim sayfasından belirtebilirsiniz mutlaka dönüş yapılacaktır.

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. SweetNovemberrr #RTE dedi ki:

  Dün uydu fırlatıldı bugün metro köprüsü açıldı.Muhalefet dün de konuştu bugün konuşuyor yarın konuşacak.Anca laf işte

 2. şükran kuşçu #AK dedi ki:

  Hadi DÜN Uydu fırlattın anladık da Peki neden BUGÜN köprü açıyorsun ? Her gün bir HİZMET,her gün bir AÇILIŞ Bu kadar ABARTMAYA gerek var mı ? :)

 3. Adil Özkan dedi ki:

  Dün uydu bugün metro açılışı yarın 3.köprü 3.hava limanı ve daha fazlası çal çal bitmiyo :)

 4. Adil Özkan dedi ki:

  Dün uydu bugün köprü, her gün hizmet her gün açılış

 5. İtiraf BAU dedi ki:

  Uydularımızın sayısı artıyor, mühendislik harikaları artıyor

 6. SweetNovemberrr #RTE dedi ki:

  Dün uydu bugün metro açılışı yarın 3.köprü 3.hava limanı ve daha fazlası çal çal bitmiyo :)

 7. Adil Özkan dedi ki:

  dün uydu fırlatılırken baykonur da eski ev arkadaşım rıdvan gürpınar ı görmek beni gururlandırdı.